Moletu - Litwa Utwórz PDF Drukuj Poleæ znajomemu

W dniach 30 marca - 3 kwietnia 1998 roku odby³o siê w Warszawie Polsko - Litewskie Forum Samorz±dowe. Na zaproszenie Prezydenta m.st. Warszawy Marcina ¦wiêcickiego z 50 miast i rejonów Litwy przyby³o 150 delegatów samorz±dowych. Nasza Gmina w³±czy³a siê do udzia³u w forum. W dniach 1-2 kwietnia go¶cili¶my u siebie 2-osobow± grupê samorz±dowców litewskich: Wicemera Moletu Vaclovasa Seniunasa i starostê Moletu Stasysa Nerkeviciusa.  Go¶cie zainteresowani byli sprawami kompetencji samorz±du terytorialnego, jego finansami, o¶wiat± , sprawami spo³ecznymi, infrastruktur± i kultur±.
 

 

W miarê mo¿liwo¶ci starali¶my siê przybli¿yæ przedmiotow± problematykê, pokazuj±c nasze szko³y, placówki kultury, stra¿nice OSP oraz zak³ady pracy.  Delegaci odwiedzili szko³y podstawowe w Makowie i w S³omkowie, spotkaj±c siê z dyrektorami oraz gronem pedagogicznym. Wizyta Go¶ci z Litwy umo¿liwi³a nawi±zanie nowego kontaktu  i by³a pocz±tkiem podjêcia dwustronnej wspó³pracy. Ju¿ na najbli¿szej sesji Rady Gminy Maków podjêta zosta³a uchwa³a o wspó³pracy Gminy Maków z Rejonem Moletu na  Litwie.
Rejon Moletu, z którym jeste¶my zaprzyja¼nieni jest wyj±tkowo atrakcyjny i pod wzglêdem ilo¶ci jezior (jest ich oko³o 300), przypomina nasze Mazury. Tak, jak napisa³ Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” krajobrazy Litwy to pagórki, dziewicze lasy, zielone ³±ki i jeziora orz czyste powietrze, które sprawiaj±, ¿e cz³owiek wypoczywa i czuje siê wspaniale.
Rejon Moletu to tereny, których g³ównym atutem jest wspania³a przyroda. Zamieszkuje w nim 26 tys. mieszkañców, a w samym Moletu oko³o 8 tys.

`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````

Lipec 1998r. 10 - 12 LIPIEC - Na zaproszenie mera rejonu Moletu Valentina Stundysa, w festiwalu wziê³y udzia³ zespo³y reprezentuj±ce Gminê Maków: Regionalny Zespó³ Pie¶ni i Tañca „Makowiacy” oraz Grupa Paradna dziewcz±t.

Wrzesieñ 1998r.  - 13 WRZE¦NIA - W dniach 11 - 13 wrze¶nia go¶cili¶my w naszej gminie 30 - osobow± delegacjê z Litwy. Na zaproszenie Wójta Gminy Maków przyby³ Mer rejonu Moletu Valentin Stundys, Wicemer Vaclovas Seniunas oraz narodowy zespó³ pie¶ni i tañca „Suginciai”. Celem spotkania by³o zacie¶nienie wspó³pracy pomiêdzy naszymi regionami, pokazanie i przybli¿enie naszej spo³eczno¶ci innej kultury i folkloru.

 


Czerwiec 1999r.  29 CZERWCA – 1 LIPCA - W dniach 29 czerwca – 1 lipca 1999 r. w Wilnie odby³o siê forum polsko – litewskie, w którym swoich przedstawicieli mia³a równie¿ nasza Gmina w osobach  Bogumi³y Machaj i Marii Krawczyk.

Lipiec 1999r. - WIZYTA ORKIESTRY DÊTEJ W MOLETU 4 - 11 LIPCA  - W ramach podpisanego wcze¶niej porozumienia o wspó³pracy i wymianie kulturalnej miêdzy rejonem Moletu a Gmin± Maków, nasza orkiestra wziê³a udzia³ w Festiwalu Muzyki i Tañców Ludowych „Ezeru Sietuva´99” organizowanego w ramach obchodów ¶wiêta narodowego Litwy, zwi±zanego z odzyskaniem niepodleg³o¶ci.
 
Lipiec – sierpieñ 2002r. MIÊDZYNARODOWY  OBÓZ  M£ODZIE¯OWY    29 LIPCA –  5 SIERPNIA
29 lipca w Domu Dziecka w Strobowie (miejscu zakwaterowania) stawi³y siê grupy m³odzie¿y z Litwy, Austrii i Polski, a dok³adniej - m³odzie¿ z Gimnazjum ¦w. Wojciecha w Makowie - w sumie  30 m³odych Europejczyków. Pomys³odawc± i organizatorem obozu by³ urz±d gminy, który pozyska³ unijne ¶rodki na sfinansowanie tej wakacyjnej imprezy.  W organizacjê obozu aktywnie w³±czyli siê tak¿e nauczyciele gimnazjum, którzy kierowali programem wakacyjnego spotkania, sprawowali opiekê nad m³odzie¿±, a tak¿e opracowali i przeprowadzili spartakiadê sportow±.

 

Lipiec 2005r. - WIZYTA GRUPY PARADNEJ W MOLETU  2 – 5 LIPCA  - Po raz kolejny ju¿ grupa paradna dzia³aj±ca przy orkiestrze dêtej OSP w Makowie mia³a okazjê zaprezentowaæ czê¶æ dorobku artystycznego, jakim mo¿e siê poszczyciæ. Tym razem w dniach 2 – 5 lipca 2005 r. na zaproszenie w³adz go¶cili¶my w Moletu - zaprzyja¼nionym z nasz± Gmin± rejonie na Litwie.

Maj 2007r. - 24 - 28 MAJA - W dniach od 24 do 28 maja 2007 roku go¶cili¶my u siebie 22 - osobow± delegacjê z Moletu. W jej sk³ad weszli przedstawiciele samorz±du lokalnego: zastêpca mera - Rita Andreikenicne, sekretarz rady rejonowej - Henrikas Ivicakas, cz³onek rady rejonowej- Dalius Da¶keviæius, dyrektor muzeum (t³umacz) – Viktorija Kazliene, dziennikarz lokalnej gazety Jonas Bereikis  oraz 15 - osobowy zespó³ ludowy pod kierownictwem Juozasa Vasiliauskasa 

 


Czerwiec – Lipiec 2007r. - WIZYTA W  MOLETU 29 CZERWCA – 2 LIPCA  - W dniach 29 czerwca – 2 lipca br. z okazji 620 – lecia jubileuszu miasta Moletu, na Litwie przebywa³a delegacja samorz±du Gminy Maków, w której sk³ad weszli: Przewodnicz±cy Rady Gminy Maków Dariusz Kuleta, Sekretarz Gminy Maria Krawczyk, Skarbnik Gminy Miros³awa Górska oraz Wiceprzewodnicz±cy Rady Gminy Maków Andrzej Ko³aczek.

 

Pa¼dziernik 2007r. - WIZYTA W GMINIE MAKÓW 17-19 PA¬DZIERNIKA - W dniach 17-19 pa¼dziernika 2007 r. w ramach pilota¿owego programu „Leader +” na terenie naszej gminy przebywa³a 12 - osobowa grupa Litwinów z rejonu Moletu. W czasie pobytu nasi go¶cie spotkali siê z w³adzami Gminy Maków, a tak¿e podpisana zosta³a umowa o wspó³pracy z Lokaln± Grup± Dzia³ania „Gniazdo”, której jednym z efektów bêdzie wymiana do¶wiadczeñ.
 Lider

 

Maj 2008r. - W ramach kontynuacji wspó³pracy Gminy Maków z zaprzyja¼nionym Rejonem Moletu na Litwie,  w dniach od 29 maja do 1 czerwca b.r. w naszej Gminie go¶cili¶my przedstawicieli samorz±du lokalnego z merem V.Stundysem na czele oraz zespó³ ludowy.
W godzinach popo³udniowych w Gimnazjum ¦w.Wojciecha w Makowie odby³o siê spotkanie podsumowuj±ce 10-letni± wspó³pracê naszych gmin. W spotkaniu oprócz go¶ci z Litwy i naszych w³adz samorz±dowych, wziêli udzia³ radni,so³tysi,prezesi OSP, dyrektorzy szkó³ oraz rodzice dzieci wystêpuj±cych w uroczysto¶ci zorganizowanej na tê okoliczno¶æ.
Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê wystêpem dzieci ze Sz.P. w Makowie. Nastêpnie wyst±pili absolwenci makowskiego gimnazjum. Paulina Rebus za¶piewa³a dwie piosenki, a £ukasz Zarêbski przedstawi³ swoje dwa wiersze napisane specjalnie na tê okoliczno¶æ.
W dalszej czê¶ci wyst±pi³a taneczna grupa „Jumpquatro”, a nastêpnie zespó³ ludowy z Litwy, który zaprezentowa³ muzykê i ¶piew swojego rejonu, co zosta³o entuzjastycznie przyjête przez publiczno¶æ.
Na zakoñczenie czê¶ci artystycznej nast±pi³y okoliczno¶ciowe wyst±pienia wójta J.Stankiewicza i mera V.Stundysa.

10 lat wspó³pracy

Lipiec 2008r. - Na zaproszenie w³adz województwa Uteny w dniach 4 – 6 lipca br. Orkiestra Dêta OSP Maków koncertowa³a w 4 miastach powiatowych: Moletu, Visagine, Ignalinoje i Zarasuose. Oprócz naszej orkiestry w koncertach uczestniczy³y 3 orkiestry z regionu Utena. Ciekawy repertuar granych utworów przygotowany przez kapelmistrza Józefa Zawadzkiego wzbudza³ du¿y aplauz zgromadzonej publiczno¶ci i by³ dobr± wizytówk± gminy, powiatu i kraju u naszego wschodniego s±siada.

 

Orkiestra na litwie

 

Wrzesieñ 2008r. - W dniach od 8 wrze¶nia do 13 wrze¶nia m³odzie¿ z gimnazjum z Moletai z Litwy wraz z opiekunami przebywa³a w Makowie w ramach projektu „Odleg³o¶æ dzieli – kultura i tradycje ³±cz±” napisanego przez p. dyrektor Gimnazjum ¦w. Wojciecha w Makowie Gra¿ynê Kowalsk± oraz nauczycielki Monikê Stañ  i Aleksandrê Gejo. Projekt otrzyma³ ¶rodki finansowe z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany M³odzie¿y. W projekcie bra³o udzia³ 12 uczniów z gimnazjum w Moletai z Litwy i 13 z Polski z Gimnazjum ¦wiêtego Wojciecha w Makowie oraz po 2 opiekunów z ka¿dego kraju. 

Wymiana

Maj 2009r. - Na terenie naszej gminy Nasi Go¶cie odwiedzili Gimnazjum ¦w. Wojciecha w Makowie. Czynnie uczestniczyli w niedzielnej Mszy ¦wiêtej w Makowie, ¶piewaj±c po litewsku pie¶ni ko¶cielne. Obejrzeli tak¿e produkcje pieczarek u Pañstwa Kazimiery i Wies³awa Mozgów w Makowie-Kolonii, a tak¿e magazyn-ch³odniê do ich przechowywania, za³o¿on± przez Spó³dzielniê Producentów Grzybów Jadalnych.
U¶wietnili swoj± obecno¶ci± obchody ¦wiêta Patrona w Szkole Podstawowej w Woli Makowskiej im. Ksiêdza Stefana Kardyna³a Wyszyñskiego, daj±c tam swój wystêp dla zgromadzonej publiczno¶ci.
Zarówno w Szkole Podstawowej w Woli Makowskiej, jak i na Makowskiej Majówce Nasz Przyjaciel Józef Wasilewski wraz ze swoim zespo³em ludowym z Videniskiai pokazali, jak piêknie potrafi± graæ i ¶piewaæ o tym, co im w duszy gra.  Twórczo¶æ ludowa prezentowana dziêki Józefowi Wasilewskiemu  ma u nas ju¿ swoich fanów, a Józef swoich przyjació³. 

 2009 majówka

Maj 2010r. -O pó³nocy 30 kwietnia grupa 48 osób wyruszy³a autokarem do naszych Przyjació³. Oko³o 7.00 rano dojechali¶my do Studziennej- miejscowo¶ci po³o¿onej nad jeziorem o tej samej nazwie, tu¿ obok Augustowa. Sanktuarium w Studziennej od 1999 r. kojarzy siê z wizyt± Papie¿a Jana Paw³a II, który w czerwcu 1999 roku w³a¶nie tam wypowiedzia³ pamiêtne i prorocze s³owa „By³em tu wiele razy, ale jako papie¿ pierwszy i chyba ostatni”.
Do Wideniszek dotarli¶my ok. godz. 18.00. Tu mieli¶my spotkaæ siê z naszym Przyjacielem Józefem Wasilewskim. To, co zobaczyli¶my na miejscu „zapar³o nam dech w piersiach”. Czeka³ na nas ca³y zespó³ Józefa – ok. 20 osób. Powitani zostali¶my po królewsku,- tradycyjnie, tak jak witaj± na Litwie „znamienitych go¶ci”. Tradycja ka¿e powitaæ chlebem i sol±. Przy d¼wiêkach piêknej litewskiej muzyki zostali¶my zaproszeni do domu kultury, gdzie przygotowano nam poczêstunek. Po krótkim pobycie i posileniu siê, udali¶my siê na miejsce noclegu do domu studenckiego w Alancie. Tam czeka³y na nas pachn±ce nowo¶ci± i remontem 2-osobowe pokoje. Wieczorem zostali¶my zaproszeni na bankiet do dworu Alanta. Szwedzki stó³ ugina³ siê od tradycyjnych przysmaków, jad³a i napitków.
    Nastêpnego dnia zwiedzili¶my Wilno-stolicê Litwy. Ogromne wra¿enie zrobi³ na nas ko¶ció³ ¦w. Piotra i Paw³a z 2 tys. rze¼b z bia³ego stiuku, oraz z przepiêknym kryszta³owym ¿yrandolem w kszta³cie ³odzi Wikingów.   Nie mo¿na wyobraziæ sobie zwiedzania tego miasta, by nie byæ i nie widzieæ Ostrej Bramy – miejsca odwiecznych pielgrzymek, gdzie we wnêtrzu bramy znajduje siê kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bo¿ej Mi³osierdzia nazywan± równie¿ Matk± Bosk± Ostrobramsk±. Pó¼niej udali¶my siê na cmentarz katolicki na Rossie, malowniczo zlokalizowany na pagórkach poro¶niêtych starodrzewiem. Na cmentarzu tym spoczywaj± polscy ¿o³nierze. Nastêpnie pojechali¶my do Trok - miejscowo¶ci po³o¿onej w przepiêknej okolicy z licznymi jeziorami. Tam równie¿ by³o co ogl±daæ. Po zwiedzaniu Trok-stolicy pogañskiej Litwy, mieli¶my czas na spróbowanie tradycyjnego dania karaimskiego – kibinow.
    Nastêpnego dnia udali¶my siê do ostatniej stolicy Litwy – Kowna, miasta najbardziej Litewskiego. Odsetek naszych rodaków to niespe³na ? procenta ponad 40 tysiêcznego miasta. Zwiedzili¶my wiele zabytków, kameraln± starówkê usytuowan± miêdzy Niemnem, a wpadaj±c± do niego Wili±. Wieczorem zostali¶my ca³± grup± zaproszeni do Wideniszek, gdzie czeka³a na nas królewska kolacja. Sto³y ugina³y siê od tradycyjnych litewskich dañ.    Nastêpnego dnia rano zostali¶my zaproszeni na szkoln± salê wyk³adow±, gdzie pokazano nam i opowiedziano o profilach i kierunkach nauki w tej szkole. Tam wszyscy zostali¶my obdarowani upominkami i po po¿egnaniu wyruszyli¶my w drogê do domu. Na miejscu byli¶my ok. pó³nocy.
Nasze wspomnienia z Litwy s± naprawdê nie do opisania, poznali¶my miejsca przebogate w zabytki i ciekaw± historiê. Nawi±zali¶my nowe przyja¼nie i zacie¶nili¶my te ju¿ istniej±ce.

Na litwie
Na litwie

 

Maj 2010r. - W dniach od 27 do 31 maja przebywali w naszej gminie Go¶cie z Litwy,a w¶ród nich znany ju¿ naszym mieszkañcom Zespó³ Ludowy „Videniškiai” ze swoim kierownikiem Józefem Wasilewskim i towarzysz±ca mu delegacja w osobach Starosty i Dyrektora Administracyjnego Moletu.
Nasi go¶cie w pi±tek podziwiali Sanktuarium w Licheniu, a w sobotê mieli mo¿liwo¶æ byæ w ¯elazowej Woli – miejscu narodzin Chopina i przed jego pomnikiem z³o¿yæ kwiaty.
W niedzielê rano byli na Mszy ¦wiêtej w ko¶ciele w Pszczonowie, a po jej zakoñczeniu wyst±pili z wielk± rado¶ci± ze swoim koncertem dla osób zgromadzonych w ko¶ciele. Ksi±dz proboszcz Henryk Andrzejewski obdarowany przez Zespó³ chlebem litewskim kaza³ go pokroiæ i poczêstowaæ parafian, którzy wys³uchali koncertu do koñca i nie wyszli z ko¶cio³a, chocia¿ w tym dniu w parafii dzieci mia³y I Komuniê ¦wiêt±. Wszystkim, a szczególnie m³odym dziewczêtom z Zespo³u by³o bardzo szkoda, ¿e z powodu deszczu nie mog³y wyst±piæ w Amfiteatrze na Makowskiej Majówce.

Majówka

Marzec 2011r. – M³odzie¿owy Zespó³ Folklorystyczny Pie¶ni, Tañca i Muzyki Ludowej podczas XVIII Makowskiego Karnawa³u.

Makowski Karnawa³
Makowski Karnawa³

 

Marzec 2011r. – Go¶cie z Litwy podczas obchodów 80-lecia KGW Maków

80 lat KGW

Listopad 2011r. - W dniach 23-24 listopada w  Gminie Maków przebywa³a 4 osobowa delegacja litewska z miasta partnerskiego Moletu, na czele z zastêpc± Mera Henrikasem Ivickasem. Tematem wizyty by³y sprawy o¶wiatowe . W sk³adzie delegacji znalaz³y siê osoby zawodowo zwi±zane z o¶wiat±: Dyrektor Centrum Edukacji Romualda Zwinienia, Zastêpca Dyrektora Gimnazjum Jurgita Kniaziukienie, Przewodnicz±ca Lokalnej Grupy Dzia³ania Wioleta Nawickienia.
    W czasie krótkiej, ale bardzo intensywnej wizyty w naszej gminie, by³ czas przeznaczony na oficjalne rozmowy, podczas których zrodzi³o siê wiele pomys³ów, które systematycznie bêd± realizowane w przysz³ym roku. Ustalono m.in.: wymianê dzieci i m³odzie¿y polskiej i litewskiej w ramach wypoczynku letniego oraz w ramach „Akademii Orlika”, nawi±zanie wspó³pracy miêdzy nauczycielami celem wymiany do¶wiadczeñ, zapoznania siê z modelami funkcjonowania o¶wiaty w obu krajach,  ustalono spotkania przedstawicieli Makowa i Moletu w ramach imprez i uroczysto¶ci lokalnych.  

Wizyta

 

Kwiecieñ 2012r. - W dniach od 10 do 13 kwietnia br. delegacja o¶wiatowa  Gminy Maków przebywa³a w Moletu na Litwie. W sk³ad delegacji weszli: dyrektor GZEAS Jolanta Zarzycka-Karda, dyrektorzy szkó³: Jolanta Szeliga, Ewa Krawiec i Bo¿ena Szmigler. Delegacji przewodniczy³ wiceprzewodnicz±cy Rady Gminy Maków Andrzej Ko³aczek.
Program wizyty by³ bardzo bogaty. Cz³onkowie delegacji odwiedzili 6 szkó³ na ró¿nych poziomach edukacji,  gdzie spotkali siê z dyrektorami i przedstawicielami kadry pedagogicznej tych placówek. Obejrzeli prezentacje multimedialne na temat historii i wspó³czesno¶ci szkó³, poznali organizacjê pracy szkó³, metody i formy pracy z uczniem. Ponadto odwiedzili  Centrum Sportu w Moletu, Dom Dziecka, nowoczesne Obserwatorium Astronomiczne oraz poznali najpiêkniejsze miejsca Wilna. Ta krótk, ale bardzo intensywna wizyta by³a okazj± do wymiany do¶wiadczeñ i zapoznania siê z modelami funkcjonowania o¶wiaty w obu krajach.

Wizyta na LItwie

Maj 2012r. – W ramach kontynuacji wspó³pracy Gminy Maków z  zaprzyja¼nionym Rejonem Moletu na Litwie, która trwa ju¿ od 1998 roku, w dniach od 25 do 27 maja b.r. go¶cili¶my w naszej gminie przedstawicieli lokalnego samorz±du z merem  Stasysem Zwinysem na czele oraz M³odzie¿owym Zespo³em Ludowym pod kierunkiem Juozasa Vasiliauskasa. W sobotê nasi go¶cie zwiedzili Muzeum Chopina w ¯elazowej Woli oraz Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Po po³udniu odwiedzili nasze Gimnazjum, a nastêpnie zobaczyli, jak w naszej Gminie organizujemy Gminny Dzieñ Dziecka. Pó¼nym wieczorem dojecha³a do nas delegacja z Rejonu Lucyn na £otwie pod przewodnictwem mera Aliny Gendele. Jest to rejon, z którym chcemy podpisaæ porozumienie o wspó³pracy naszych samorz±dów. W niedzielê rano obie delegacje pojecha³y zwiedziæ Alpinarium i Arboretum w Rogowie. Spacer pomiêdzy kwitn±cymi ró¿anecznikami wprawi³ wszystkich w dobry nastrój. Nastêpnie go¶cie wziêli udzia³ we Mszy ¦wiêtej odprawianej w intencji mieszkañców gminy.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku obie delegacje wziê³y udzia³ w otwarciu naszej XIV Makowskiej Majówki, a M³odzie¿owy Zespó³ Ludowy z Litwy dal swój wystêp – jak zwykle wspania³y.

Majowka 2012

 ````````````````````````````````````````````````````````````

 

¦wiêto Owoców i Warzyw 2013

 

 Podczas ¦wiêcie Kwiatów, Owoców i Warzyw w 2013 roku w paradzie otwieraj±cej ¦wiêto Gminê reprezentowa³a Orkiestra Dêta wraz z Grup± Paradn±, w³adze Gminy Maków wraz z delegacjami go¶ci z Litwy i £otwy.

````````````````````````````````````````````````````````

 

Taniec bez granic

 

 W dniach od 21 wrze¶nia do 29 wrze¶nia, w ramach projektu pn. „Taniec bez granic”, odby³a siê wymiana miêdzynarodowa. Ca³kowity koszt projektu wynosi 33.653,13 z³, w tym udzia³ gminy 1.516,09. M³odzie¿ z terenu Gminy Maków oraz z Litwy mia³a okazjê poprzez taniec poznawaæ nawzajem swoje zwyczaje i kulturê. Projekt by³ efektem pasji i zami³owania do tañca jakie obie grupy partnerskie maj± i rozwijaj± w swoich krajach. Taniec dla nich jest sposobem na wyra¿enie siebie, swoich emocji. G³ównym jêzykiem porozumiewania siê m³odych ludzi by³ jêzyk angielski, ale dziewczêta równie¿ uczy³y siê swoich jêzyków nawzajem. W trakcie realizacji projektu odby³y siê dwa wyjazdy do teatrów na balet „Kopciuszek” i musical „Metro”.Projekt zakoñczy³ siê wystêpem obu grup w sali gimnastycznej w Makowie podczas, którego m³odzie¿ zaprezentowa³a tañce przygotowane podczas warsztatów.

``````````````````````````````````````````````````````````````

 

Sztandar D±browice

 

 5 wrze¶nia 2014 r. podczas uroczysto¶æ nadania imienia Jana Paw³a II Szkole Podstawowej w D±browicach wyst±pi³ ludowy zespó³ muzyczny z Litwy pod kierunkiem Juozasa Vasiliauskasa.

```````````````````````````````````````````````

W pierwszych dniach wrze¶nia 2014 roku Gmina Maków przyjê³a go¶ci z Litwy, którzy przybyli do nas w ramach projektu.; „Jubileusz 50-lecia po¿ycia ma³¿eñskiego par z Gminy Maków”.Nasi go¶cie to litewski zespó³ ludowy z ®elvy prowadzony przez Juozasa Vasiliauskasa. W¶ród cz³onków zespo³u by³ równie¿ starosta ®elvy Kêstutis Mikalaj?nas.Specjalnie na obchody jubileuszu przygotowali oni piêkny program artystyczny, który wszyscy mogli obejrzeæ podczas imprezy.Podczas pobytu w naszej gminie cz³onkowie zespo³u odwiedzili Gimnazjum ¦wiêtego Wojciecha w Makowie oraz Gminne Przedszkole, a tak¿e wziêli udzia³ w uroczysto¶ci nadania imienia Jana Paw³a II i przekazania sztandaru Szkole Podstawowej w D±browicach.

````````````````````````````````````````````````````

 

Wizyta 2015 rok

 

Po raz kolejny w 17. letniej historii wspó³pracy naszej Gminy z Rejonem Moletu na Litwie, w dniach od 29 do 31 maja 2015 roku w Makowie go¶cili¶my  11-osobow± delegacjê z Moletu z merem Statysem Zvinysem na czele.
Podczas pobytu go¶cie odwiedzili m.in. nasz± stolicê, gdzie zwiedzili £azienki, Stare Miasto i Wilanów oraz arboretum w Rogowie. W niedzielê uczestniczyli we Mszy ¦w. w makowskim ko¶ciele, gdzie zostali serdecznie przyjêci przez proboszcza ks.pra³ata Stanis³awa Ci±pa³ê. W niedzielne popo³udnie wraz z w³adzami Gminy oraz uczestnikami Makowskiej Majówki nasi Go¶cie przemaszerowali w barwnym korowodzie do amfiteatru, gdzie zostali oficjalnie powitani przez Wójta Gminy Jerzego Stankiewicza i Przewodnicz±cego Rady Gminy Maków Dariusza Kuletê. W swoim wyst±pieniu mer Moletu Statys Zvinys podziêkowa³ za dotychczasow± wspó³pracê i na rêce Wójta Gminy przekaza³ okoliczno¶ciowy list z podziêkowaniami.

 

 

 

 


 

 

 

 




 


 


 
« poprzedni artyku³